Yleinen korona-tiedote koskien Vaasan Kennelpiirin piirimestaruuskisoja 23.5.2021

Yleinen korona-tiedote koskien Vaasan Kennelpiirin piirimestaruuskisoja 23.5.2021

 Piirinmestaruuskisat järjestetään koronaviruspandemian takia ilman yleisöä ja kilpailupaikalla saa olla vain kilpailun kannalta oleelliset henkilöt.

KISAPAIKAN OHJEISTUKSET – LUE HUOLELLA LÄPI

Korona-epidemian tilannetta seuramme koko ajan ja noudatamme ajankohtaisia, voimassa olevia THL:n ja OKM:n ohjeita. Mahdollisista muutoksista ilmoitamme heti niiden selvittyä.

Jokaisen pitää tehdä kaikkensa suojellakseen itseään, muita kisaajia, tuomareita sekä kisatyöntekijöitä kisatapahtuman yhteydessä. Lue alla olevat kisapaikan ohjeistukset huolella, saapumalla kisapaikalle sitoudut samalla noudattamaan niitä.

Tapahtumapaikalle tulevan velvollisuudet

– Kisapaikalle ei saa saapua, jos sinulla (tai perheenjäsenelläsi) on koronaviruksen oireita. Koronavirus aiheuttaa hengitystieinfektion, jonka oireita voivat olla mm. yskä, kurkkukipu, kuume, hengenahdistus, lihaskivut, vatsaoireet ja päänsärky. Kisoihin ei myöskään suositella osallistuttavan, jos on ollut ulkomailla kisoja edeltävän 14 vuorokauden aikana. Suosittelemme myös, että kymmentä päivää ennen kisoja osallistujat pidättäytyvät vierailuista maakunnan ulkopuolella, erityisesti niille alueille, jotka ovat taudin kiihtymis- ja leviämisvaiheessa.

– Mikäli kuulut riskiryhmään, suosittelemme harkitsemaan osallistumisen tarpeellisuutta.

– Pidä 2 metrin turvaväli muihin henkilöihin/seurueisiin. Myös rataantutustumisessa ja jonottaessasi wc-tiloihin sekä ilmoittautumispisteessä / kisakirjan palautuspisteessä ja ilmoitustaulua lukiessasi.

– Suosittelemme maskin käyttöä kisapaikalla. Oman kilpailusuorituksen aikana sekä sinne mentäessä ja sieltä poistuttaessa maskia ei tarvitse käyttää.

– Huolehdi hyvästä käsihygieniasta. Käsihuuhdetta on saatavilla mm. molempien porttien yhteydessä, wc-tilojen lähettyvillä, kanslian ulkopuolella ja parkkipaikalla.

Koirien mittaukset:

– Kisoissa EI järjestetä mittauksia.